SEZNAM VŠECH ZEMÍ

  HLEDÁNÍ



  PERSONALIZACE
Přidat RSS
 
Přidej na Google
 
Přidej na Seznam


  REKLAMA

Vakcíny a očkování
 
Povinné a naléhavě doporučované očkování
Hepatitida A
Očkování je naléhavě doporučované všem cestovatelům pro jejich ochranu. Význam: ochrana před nákazou v oblastech s neznámou hygienickou úrovní. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem.

Břišní tyfus
Očkování je naléhavě doporučované všem cestovatelům pro jejich ochranu. Význam: zejména v případě pobytu ve volné přírodě v endemických oblastech s výskytem břišního tyfu. Očkování se provádí podáním 1 injekční dávky nebo 3 perorálními dávkami minimálně 2 týdny před cestou.
Ostatní očkování
Vzteklina
Do této země, kde vzteklina představuje stálé nebezpečí, se doporučuje jako preventivní očkování vztekliny všem cestovatelům, kteří plánují dlouhodobý nebo pracovní pobyt (přírodovědci, zemědělci, archeologové, geologové, speleologové atd.). I když takové očkování poskytuje počáteční ochranu, podle některých doporučení je vhodné, aby dříve očkované osoby pokousané zvířetem potenciálně nakaženým vzteklinou podstoupily ještě další dodatečné postexpoziční očkování. Děti by se zde měly vyvarovat mazlení se psi, kočky nebo dalšími savci. Očkování se provede 3 dávkami aplikovanými v 1 měsíci, doporučuje se podávat 3. dávku minimálně 2 týdny před cestou.

Hepatitida B
Někdy bývá doporučováno, existuje-li reálné riziko přenosu infekce krví nebo riziko pohlavním přenosem. Očkování lze provést podle zrychleného schématu a to podáním 3 dávek během 3 týdnů, poslední dávka by měla být podána minimálně 14 dní před odjezdem. Zrychlené schéma očkování zajistí ochranu u 60-80% cestovatelů. Z důvodu vysokého rizika nosičů hepatitidy typu B v této zemi, se doporučuje očkování pracujícím ve zdravotnictví (zubaři, lékaři, ošetřovatelky, laboranti) nebo osobám pracujícím v blízkém kontaktu s místním obyvatelstvem (učitelé, misionáři, mírové armády) nebo osobám, které předvídají pohlavní styk s místním obyvatelstvem.

Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti tetanu, záškrtu a spalničkám.

Záškrt
Doporučuje se zkontrolovat stav očkování proti záškrtu a případně si nechat aplikovat 3 dávky vakcíny proti záškrtu (dětskou nebo dospělou podle věku) v intervalu 6 týdnů a 6 měsíců mezi následujícími dávkami. Je-li třeba je možné očkování zrychlit podáním 3 dávek v intervalu 1 měsíce. V nouzovém případě lze považovat první 2 dávky za dostatečně ochranné a 3. dávku je možné aplikovat až po příjezdu nebo v době pobytu.

Tetanus
Doporučené očkování. Význam: existence vysokého rizika nákazy při poranění o neznámý předmět. Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti tetanu a v případě, že očkování bylo provedeno před 10-15 lety, je vhodné si nechat podat alespoň jednu dávku tetanické vakcíny (jako přeočkování). Pokud poslední dávka byla podána před více než 15 lety, je třeba se nechat znovu očkovat 3 dávkami. Zrychlené očkování proti tetanu je možné provést podáním 2 dávek po 1 měsíci (před cestou) a 3. dávku po 6 měsících (tj. např. po návratu). Již 2 dávky dostatečně účinně ochrání před možnou nákazou.

Spalničky
Doporučené očkování. Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti spalničkám, tj. zda byly podány dvě dávky. V opačném případě je vhodné před cestou se nechat očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny, nejpozději 14 dní před odjezdem. Cestujete-li s malým dítětem (mladším 15 měsíců), je vhodné ve věku 12-15 měsíců provést toto očkování, a to nejpozději 14 dní před odjezdem.
Malárie

Riziko malárie se na většině území nevyskytuje, riziko existuje pouze v jižní příhraniční oblasti s Afghánistánem (Khatlon). Ohniska přenosu byla také hlášena z centrálních oblastí (Dushanbe), v západních oblastech (Gorno Badakhshan) a severních oblastech (Leninabad) země. Průměrné riziko: jižní nížiny (příhraniční oblasti s Afganistánem), 70% případů v regionech: Khatlon Oblast, Bokhar, Piange, Kurgan-Turbe a Vaksh nízké riziko: sporadicky v centrálních nížinách, na západě a severu (Leninabad); žádné riziko: v zimě a ve výše položených oblastech.
Dominující období výskytu: červen-říjen
A. maculipennis: Komáři na úpatí; líhnou se v pomale tekoucích potocích, v čité vodě vystavené slunečnímu svitu. Napadají člověka a zvířata; přebývají ve stájích.
A. sacharovi: Komáři ve vnitrozemí a pobřežních močálech; líhnou se ve sladké nebo poloslané vodě v mokřinách, v umělých vodních kolektorech. Napadají člověka a dobytek uvnitř obydlí; přebývají v lidských obydlí a stájích.
Incidence malárie způsobené parazitem Plasmodium falciparum (nejnebezpečnější forma malárie pro člověka): 9% a incidence malárie způsobené ostatními třemi parazity (Plasmodium vivax, ovale a malariae); benigní forma malárie: 91%
Malárie vyvolaná P.falciparum je rezistentní k léčbě s chloroquinem a sulfadoxin-pyrimethaminem se objevuje ve všech malarických oblastech této země.
Profylaxe:
U cestovatelů při organizované cestě, ubytování v hotelu, se nepožaduje žádná antimalarická profylaxe ani pohotovostní (stand-by) léčba.
U ostatních cestovatelů v případě průměrného rizika je možné zvážit buď antimalarickou profylaxi (chloroquin) a při expozici malárie užívat navíc ještě antimalarika pro pohotovostní léčbu (mefloquin, atovaquon/proguanil nebo artemether/lumefantrin), nebo jen antimalarika pro pohotovostní léčbu (mefloquin, atovaquon/proguanil nebo artemether/lumefantrin) bez předešlé antimalarické profylaxe. Stejná pohotovostní léčba je vhodná i v případě nízkého rizika expozice malárie.

Ostatní zvláštní infekční rizika
Hepatitida typu E
Leishmaniáza, kožní - sporadicky na jihu
Hemoragická horečka Krim-Kongo
Lymeská borelióza
Tuberkulóza
Venerické infekce
Antrax



  UŽIVATEL
 nepřihlášen

¤ LOGIN
¤ REGISTRACE

  ADMINISTRACE
¤ KONTAKT
¤ O NÁS

  TOP FOTO
Sierra Espadan
Jan Gajdorus
Valencia, Espana 2007


© COPYRIGHT 2002-2008 www.cestopisy-online.cz