SEZNAM VŠECH ZEMÍ

  HLEDÁNÍ



  PERSONALIZACE
Přidat RSS
 
Přidej na Google
 
Přidej na Seznam


  REKLAMA

Vakcíny a očkování
 
Povinné a naléhavě doporučované očkování
Žlutá zimnice
Očkování se naléhavě doporučuje cestovatelům, plánují-li navštívit provincie Chepo, Darien, Kunayala (San Blas) a dále v případě, že cestují přes vnitrozemí celé země. Očkování není požadované u dětí mladších 9 měsíců. Očkování se provádí podáním 1 dávky vakcíny nejpozději 10 dní před cestou.

Hepatitida A
Očkování je naléhavě doporučované všem cestovatelům pro jejich ochranu. Význam: ochrana před nákazou v oblastech s neznámou hygienickou úrovní. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem.

Břišní tyfus
Očkování je naléhavě doporučované všem cestovatelům pro jejich ochranu. Význam: zejména v případě pobytu ve volné přírodě v endemických oblastech s výskytem břišního tyfu. Očkování se provádí podáním 1 injekční dávky nebo 3 perorálními dávkami minimálně 2 týdny před cestou.
Ostatní očkování
Hepatitida B
Nepožaduje se. Někdy bývá doporučováno, existuje-li reálné riziko přenosu infekce krví nebo riziko pohlavním přenosem. Očkování lze provést podle zrychleného schématu a to podáním 3 dávek během 3 týdnů, poslední dávka by měla být podána minimálně 14 dní před odjezdem. Zrychlené schéma očkování zajistí ochranu u 60-80% cestovatelů.

Vzteklina
Doporučené očkování. Význam: zejména při předpokládaném pobytu ve volné přírodě mimo dosah bežné lékařské pomoci. Nejedná se o očkování nezbytně nutné. Očkování se provede 3 dávkami aplikovanými v 1 měsíci, doporučuje se podávat 3. dávku minimálně 2 týdny před cestou.

Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti tetanu, záškrtu a spalničkám.

Záškrt
Doporučuje se zkontrolovat stav očkování proti záškrtu a případně si nechat aplikovat 3 dávky vakcíny proti záškrtu (dětskou nebo dospělou podle věku) v intervalu 6 týdnů a 6 měsíců mezi následujícími dávkami. Je-li třeba je možné očkování zrychlit podáním 3 dávek v intervalu 1 měsíce. V nouzovém případě lze považovat první 2 dávky za dostatečně ochranné a 3. dávku je možné aplikovat až po příjezdu nebo v době pobytu.

Tetanus
Doporučené očkování. Význam: existence vysokého rizika nákazy při poranění o neznámý předmět. Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti tetanu a v případě, že očkování bylo provedeno před 10-15 lety, je vhodné si nechat podat alespoň jednu dávku tetanické vakcíny (jako přeočkování). Pokud poslední dávka byla podána před více než 15 lety, je třeba se nechat znovu očkovat 3 dávkami. Zrychlené očkování proti tetanu je možné provést podáním 2 dávek po 1 měsíci (před cestou) a 3. dávku po 6 měsících (tj. např. po návratu). Již 2 dávky dostatečně účinně ochrání před možnou nákazou.

Spalničky
Doporučené očkování. Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti spalničkám, tj. zda byly podány dvě dávky. V opačném případě je vhodné před cestou se nechat očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny, nejpozději 14 dní před odjezdem. Cestujete-li s malým dítětem (mladším 15 měsíců), je vhodné ve věku 12-15 měsíců provést toto očkování, a to nejpozději 14 dní před odjezdem.
Malárie

Riziko malárie existuje v celé zemi mimo městské části a kromě oblasti podél kanálu Panamy, měst Panamy a Colon a centrální vysočiny nad 800 m. Riziko existuje v následující oblastech na východ od průplavu: provincie San Blas, včetně ostrovů San Blas a provincie Darien, kde se doporučuje chránit před komáry antimalariky. Západní část kanálu - riziko zde existuje podél pobřeží Karibského moře s provincií Bocas de Toro, kde byla hlášena nejvyšší incidence.
Výskyt malárie v nižších nadmořských výškách než je 800 m.
Dominující období výskytu: leden-prosinec
A. albimanus: Komáři v pobřežních oblastech centrální a severní části Jižní Ameriky; líhnou se ve slunné vodě, loužích, jezerech a lagunách. Mohou napadat člověka za šera až do půlnoci; přebývají venku ve stinných místech.
Incidence malárie způsobené parazitem Plasmodium falciparum (nejnebezpečnější forma malárie pro člověka): 13% a incidence malárie způsobené ostatními třemi parazity (Plasmodium vivax, ovale a malariae); benigní forma malárie: 87%
Profylaxe:
U cestovatelů při organizované cestě, ubytování v hotelu, se nepožaduje žádná antimalarická profylaxe, je možné zvážit pohotovostní léčbu (mefloquin, atovaquon/proguanil nebo artemether/lumefantrin) v rizikových oblastech, celoročně.
Ostatním cestovatelům se v případě průměrného rizika malárie doporučuje antimalarická profylaxe (mefloquin, atovaquon/proguanil nebo doxycyklin) nebo antimalarická profylaxe s chloroquinem a v případě expozice malárie pak pohotovostní (stand-by) léčba s antimalariky (mefloquin, atovaquon/proguanil nebo artemether/lumefantrin). V případě nízkého rizika je možné zvážit jen antimalarika pro pohotovostní léčbu (chloroquin) bez předešlé antimalarické profylaxe.

Mapa výskytu malárie
(po kliknutí
na obrázek
se mapa zvětší)
Ostatní zvláštní infekční rizika
Hepatitida typu E
Leishmaniáza,viscerální + kožní + slizniční
Onemocnění Chagas
Horečka dengue
Histoplasmóza
Venerické infekce
Leptospiróza

 

  UŽIVATEL
 nepřihlášen

¤ LOGIN
¤ REGISTRACE

  ADMINISTRACE
¤ KONTAKT
¤ O NÁS

  TOP FOTO
Sierra Espadan
Jan Gajdorus
Valencia, Espana 2007


© COPYRIGHT 2002-2008 www.cestopisy-online.cz