SEZNAM VŠECH ZEMÍ

  HLEDÁNÍ



  PERSONALIZACE
Přidat RSS
 
Přidej na Google
 
Přidej na Seznam


  REKLAMA

Vakcíny a očkování
 
Povinné a naléhavě doporučované očkování
Hepatitida A
Očkování je naléhavě doporučované všem cestovatelům pro jejich ochranu. Význam: ochrana před nákazou v oblastech s neznámou hygienickou úrovní. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem.
Ostatní očkování
Břišní tyfus
Břišní tyfus
Očkování je doporučeno, plánuje-li cestovatel pobyt mimo turistické oblasti, ve venkovských oblastech (pěší turistika), a pro osoby s pracovním úkolem v odlehlých oblastech. Očkování se provádí podáním 1 injekční dávky nebo 3 perorálními dávkami minimálně 2 týdny před cestou.

Hepatitida B
Nepožaduje se. Někdy bývá doporučováno, existuje-li reálné riziko přenosu infekce krví nebo riziko pohlavním přenosem. Očkování lze provést podle zrychleného schématu a to podáním 3 dávek během 3 týdnů, poslední dávka by měla být podána minimálně 14 dní před odjezdem. Zrychlené schéma očkování zajistí ochranu u 60-80% cestovatelů.

Vzteklina
Doporučené očkování. Význam: zejména při předpokládaném pobytu ve volné přírodě mimo dosah bežné lékařské pomoci. Nejedná se o očkování nezbytně nutné. Očkování se provede 3 dávkami aplikovanými v 1 měsíci, doporučuje se podávat 3. dávku minimálně 2 týdny před cestou.

Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti tetanu, záškrtu a spalničkám.

Záškrt
Doporučuje se zkontrolovat stav očkování proti záškrtu a případně si nechat aplikovat 3 dávky vakcíny proti záškrtu (dětskou nebo dospělou podle věku) v intervalu 6 týdnů a 6 měsíců mezi následujícími dávkami. Je-li třeba je možné očkování zrychlit podáním 3 dávek v intervalu 1 měsíce. V nouzovém případě lze považovat první 2 dávky za dostatečně ochranné a 3. dávku je možné aplikovat až po příjezdu nebo v době pobytu.

Tetanus
Doporučené očkování. Význam: existence vysokého rizika nákazy při poranění o neznámý předmět. Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti tetanu a v případě, že očkování bylo provedeno před 10-15 lety, je vhodné si nechat podat alespoň jednu dávku tetanické vakcíny (jako přeočkování). Pokud poslední dávka byla podána před více než 15 lety, je třeba se nechat znovu očkovat 3 dávkami. Zrychlené očkování proti tetanu je možné provést podáním 2 dávek po 1 měsíci (před cestou) a 3. dávku po 6 měsících (tj. např. po návratu). Již 2 dávky dostatečně účinně ochrání před možnou nákazou.

Spalničky
Doporučené očkování. Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti spalničkám, tj. zda byly podány dvě dávky. V opačném případě je vhodné před cestou se nechat očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny, nejpozději 14 dní před odjezdem. Cestujete-li s malým dítětem (mladším 15 měsíců), je vhodné ve věku 12-15 měsíců provést toto očkování, a to nejpozději 14 dní před odjezdem.
Malárie

Riziko malárie existuje v celé zemi mimo městské části a kromě San Jose a centrální vysočiny, které jsou bez rizika. Riziko malárie existuje v provinciích Limon (Guacimo, Limon, Matina, Talamanca kanton) a Puntarenas (Garabito kanton).
Poznámka: Osoby na dovolené na pobřeží Karibského moře, cestující do severních provincií, nebo navštěvující přírodní rezervace ve výše uvedených provincií by měly užívat antimalarika.
Výskyt malárie v nižších nadmořských výškách než je 700 m.
Dominující období výskytu: leden-prosinec
A. albimanus: Komáři v pobřežních oblastech centrální a severní části Jižní Ameriky; líhnou se ve slunné vodě, loužích, jezerech a lagunách. Mohou napadat člověka za šera až do půlnoci; přebývají venku ve stinných místech.
Incidence malárie způsobené parazitem Plasmodium falciparum (nejnebezpečnější forma malárie pro člověka): <1% a incidence malárie způsobené ostatními třemi parazity (Plasmodium vivax, ovale a malariae); benigní forma malárie: >99%
Profylaxe:
U cestovatelů při organizované cestě, ubytování v hotelu, se nepožaduje žádná antimalarická profylaxe, je možné zvážit pohotovostní léčbu (chloroquin) v severních oblastech celoročně.
U ostatních cestovatelů je možné v případě průměrného rizika zvážit antimalarickou profylaxi (chloroquin) nebo antimalarika pro pohotovostní léčbu (chloroquin). Stejná pohotovostní léčba je vhodná v případě nízkého rizika expozice malárie.

Mapa výskytu malárie
(po kliknutí
na obrázek
se mapa zvětší)
Ostatní zvláštní infekční rizika
Hepatitida typu E
Leishmaniáza, slizniční + kožní
Onemocnění Chagas
Horečka dengue
Filarióza, lymfatická
Venerické infekce
Leptospiróza
  UŽIVATEL
 nepřihlášen

¤ LOGIN
¤ REGISTRACE

  ADMINISTRACE
¤ KONTAKT
¤ O NÁS

  TOP FOTO
Sierra Espadan
Jan Gajdorus
Valencia, Espana 2007


© COPYRIGHT 2002-2008 www.cestopisy-online.cz