SEZNAM VŠECH ZEMÍ

  HLEDÁNÍ  PERSONALIZACE
Přidat RSS
 
Přidej na Google
 
Přidej na Seznam


  REKLAMA
Praktické informace pro stážisty a studenty MGU
Slávek Horák


Příprava

Co vzít s sebou:

zde je jistý seznam věcí, které je dobré mít s sebou. Většinu lze ovšem dokoupit i na místě)

- česko-ruský slovník (je však možné dokoupit), potřebné knihy a materiály ke studiu

- doklady - PAS, VÍZUM, vyšetření na AIDS, POJIŠTĚNÍ (viz Zdraví a lékařská péče), kopii těchto dokladů

- několik pasových fotografií - budete je potřebovat na různé dokumenty, kopie všech dokladů, případně i víza, bankovní karta (viz Peníze a výměna peněz)

- teplé oblečení na zimu - teplou bundu, čepici, rukavice (lze samozřejmě dokoupit za podobné nebo levnější ceny jako u nás), další oblečení podle výběru (POZOR - mladí Moskvané většinou chodí velmi dobře oblékaní, a to i do školy).

- kuchyňské potřeby - hrnec (ešus), talíře, příbory, ostrý nůž na krájení, prkénko na krájení (místo něj se osvědčilo i víčko plastikové krabice od jogurtů).

- ponorný vařič, případně rychlovarnou konvici, hadr na podlahu

- fotoaparát a filmy (bývá problém sehnat a vyvolat diapozitivy, negativní filmy jsou běžně k dostání a cena za něj i za vyvolání je levnější oproti ČR)

- kancelářské potřeby (nůžky, tužky, pera) - vše je možné samozřejmě dokoupit.

- malý batůžek na výlety a do školy.

- spacák pro případné výlety nebo v pro případ zimy (viz ubytování na kolejích)

- lékárničku se základními léky (obvaz, náplast, jodovou tinkturu, Paralen, Carbosorb, Acylpiryn) - dále viz lékařská péče.

- osvědčil se nám notebook, rádio (radiomagnetofon, walkman), případně i další předměty zábavy


Co nebrat s sebou:

- velké zásoby jídla (nedostatek : pudingy) - (viz stravování)
- různé čistící a dezinfekční prostředky (k dispozici na tržnicích)

- průvodce po Moskvě - v češtině kvalitní průvodce stejně neexistuje, z kvalitních publikací jsou k dispozici pouze anglické průvodce (Lonely Planet, RoughGuide aj.). V knihkupectvích je možné koupit dobré průvodce po památkách i mapy.

- ISIC - je prakticky zbytečný, protože dostanete vlastní studentský lístek, který vás opravňuje ke zlevněným vstupům za zlevněné vstupné pro ruské studenty (zatímco zahraniční studenti platí polovinu cizineckého vstupného, které je mnohonásobně vyšší).

Příjezd

Oznamte své datum příjezdu/příletu na fakultu (v případě meziuniversitního studia) nebo na velvyslanectví ČR (viz velvyslanectví ČR a SR, při mezivládním stipendiu), které jsou schopni zajistit pro vás odvoz na koleje a případně i pomoci při vyřizování různých formalit.

Doprava na/z letiště Šeremeťjevo:

z 1. i 2. terminálu jezdí ve dne v pravidelných intervalech autobus č. 551 nebo označené "maršrutky" metro je konečnou stanicí na zelené linii .

Nejlepší na cestu do Moskvy zůstává vlak. I zde však existuje několik možností, jak se dostat do Moskvy.

Nejdražší a nejpohodlnější cestou je rychlík Vltava, který odjíždí denně z Prahy ve 22.43 (konzultujte IDOS) přes Pardubice, Olomouc a Ostravu v ČR do Brestu a Minsku (Bělorusko) a Smolensku a Moskvy (příjezd 6.47, 3. den). Vlak veze několikrát za týden přímé vozy do St. Petěrburgu (příjezd 14.56 , 3. den) a v letní sezóně jednou za 14 dní i přímý vůz do Adleru (rusko-gruzínské hranice, příjezd 5.06, 4. den).

Vlak je povinně lůžkový a jízdenka s lůžkem stojí asi 2700 Kč (2000).


Levná varianta:

Zde uvádím variantu, která je sice s několika přestupy, ale zabere při troše štěstí jen o málo více času než přímý vlak. Nejlevnější je cena pro mládežníka do 26 let, ale vyplatí se i ostatním. Jízdní řád - viz níže.

Praha - Warszawa – Terespol
cca 600* Kč
celkem cca 450 Kč
Jízdenka BIJ pro mládež do 26 let,

* při zakoupení zpáteční jízdenky do Warszawy a ve Warszawě si koupit obyčejnou jízdenku do Terespolu. (pociag osobowy)

Terespol - Brest
cca 55 Kč
bez slevy


Brest - Moskva
cca 13 USD
plackarta, koupit v Bělorusku, bez slevy

Cesta zpět
Moskva - Brest
cca 390 Rbl
plackarta


Brest – Terespol
cca 2 USD

jízdenka cca 1 USD a 1 USD poplatek v mezinárodní pokladně za "kompostaciju" a rezervaci
Terespol - Warszawa - Praha
cca 650* Kč
450 Kč
Jízdenka BIJ do 26 let,


* při zakoupení zpáteční jízdenky do Warszawy a ve Terespolu si koupit obyčejnou jízdenku do Warszawy (do Siedlec pociag poszpieszny, Siedlce - Warszawa - pociag osobowy)
Celkem
cca 1210 Kč
cca 1060 Kč


Tyto ceny jsou pochopitelně orientační (prakticky ověřeno v lednu 2001) a může docházet k jejich změnám. Nezapomeňte si včas zajistit VÍZA přes Bělorusko. Tranzitní vízum stojí 10 USD a musíte již mít vízum do Ruska (kontakty na ambasády viz níže).

Aktuální jízdní řád je nejlepší ověřit podle serveru německých Deutsche Bahn - http://www.bahn.de/

Registrace a místní dokumenty:

Studenti MGU se hlásí na mezinárodním oddělení MGU - hlavní budova na Vrabčích horách ( "M" Universitět na červené Sokolničeské linii), centrální sektor A, 9. patro, č. dveří 911, Valentina Alexandrovna Šipovskova,

úřední hodiny :
Po, Út 14-16.45
Čt, Pá 10-12
(snažte se naplánovat svůj příjezd do těchto hodin)

zde obdržíte Příkaz k ubytování a vybavíte si registraci (viz registrace). S příkazem k ubytování se budete hlásit u Administrátora na příslušném patře (pokud je na 7. patře zavřeno, zkuste administrátora o patro níže), který Vám vydá klíče od pokoje. Příkaz k ubytování si prozatím necháváte, až do registrace vašeho pasu.

Registrace :

každá osoba, která přijede do Moskvy, se musí do 3 dnů zaregistrovat (POZOR! platí i pro případné návštěvy). Maximální postup je následující (někdy není třeba vyřizovat všechny tyto náležitosti) :

1. Zaplatit v (nejbližší hlavní budově je ve 2. patře nad zrušeným "Gastronomem") 20 Rbl registračního poplatku podle formuláře, který dostanete na mezinárodním oddělení

2. Pro mezivládní stipendia - je možné, že vaše vízum je směřováno na Ministerstvo všeobecného vzdělávání (Šabolovská 33, "M" Šabolovskaja). Proto je nutné zajít pro ČR mají na starosti na č. dveří 204, tel. 9542603

3. V případě potřeby si mezinárodní oddělení může ještě vyžádat písemný souhlas příslušné fakulty , ve kterém budete mít písemně uvedeno, co za vás bude fakulta platit (nejdůležitější je ubytování na kolejích).

4. Po splnění všech těchto podmínek si vyžádáte svůj Příkaz a odnesete jej zaregistrovat na oddělení Příkazů - 1. humanitární korpus (1. ???) a s jednou kopií.

5. Se zaregistrovaným příkazem, pasem, vízem, 2 fotografiemi a potvrzením o zaplacení poplatku (případně s dalšími výše uvedenými dokumenty) dojdete opět na mezinárodní oddělení a proti těmto papírům Vám bude vydán dočasný dokument .

6. Přibližně po týdnu si můžete vyzvednout pas s registrací (????????) v kanceláři č. 104 (sektor B - "?"). Vaše vízum zůstává na mezinárodním oddělení a při odjezdu (odletu) je třeba si vyřídit výjezdní vízum.

Studentský průkaz

Tento klíčový dokument vám vystaví na mezinárodním oddělení na fakultě. Potřebujete 1 foto. S tímto průkazem se můžete prokazovat při vstupu do budov MGU a při vstupu do památek, kde máte obvykle nárok na zlevněné ruské vstupné (pro ilustraci - vstup do Kremlu stojí pro Rusy 40 Rbl, zlevněné 20 Rbl, pro cizince 280 Rbl, zlevněné pro studenty s ISIC 140 Rbl). Podobně máte nárok na 50% slevu na električkách.

Jízdenka na metro

Studenti, kteří studují za stejných podmínek jako ruští studenti, mají nárok na vydání průkazu studenta pro zlevněné měsíční jízdné na metro, které stojí 48 Rbl za kalendářní měsíc (v ostatních případech 150 Rbl/měsíc).

Příkaz k vydání této karty vám vydá zahraniční oddělení na příslušné fakultě. S tímto potvrzení zajdete obvykle na odborové oddělení (nebo na mezinárodní oddělení) příslušné fakulty, kde vám vydají potvrzenou žádost o vydání (vyřízení trvá obvykle týden), se kterou můžete přijít k pokladně v metru a zde si "nabít" kartu na kalendářní měsíc.

Propustka do hlavní budovy MGU

Pro vstup do všech budov MGU sice obvykle postačí studentský průkaz, ale je možné, že po vás někdy budou vyžadovat tuto propustku. K jejímu vydání potřebujete příkaz k ubytování , Příkaz zaregistrovaný na oddělení příkazů a pas s registrací. S těmito dokumenty zajdete na hlavní budově do Domu studentů , který je naproti kanceláři, ve které si vyzvedáváte zaregistrovaný pas (sektor B). Nejprve zajdete do účtárny , poté si necháte potvrdit svůj "orděr" ve třech kancelářích a nakonec si najdete příslušnou kancelář podle své fakulty a tam vám vydají Propustku (obvykle tam bývají velké fronty, nechte si alespoň půl odpoledne čas.

Ubytování na kolejích

Cizinci jsou obvykle ubytovávání na hlavní budově MGU na Vrabčích horách v 6.-7. patře sektoru V ("B") Pokoje jsou malé buňky pro 2 osoby se sociálním zařízením (sprcha, umyvadlo, WC) a i ve srovnání s některými našimi kolejemi jsou poměrně pohodlné. Je vhodné se podívat na stav pokoje, zda není něco rozbité. Kuchyňka na plynové vařiče je společná pro celé patro, kde jsou také šachty na odpadky .

Mnoho studujících se obává obtížného hmyzu. Na pokojích se vyjímečně vyskytují švábi (, kteří však nejsou škodliví a stačí je zabít. Se štěnicemi a jiným hmyzem jsme se nesetkali. Není třeba ani stříkat. Teplá voda teče bez problémů (s vyjímkou nepředvídatelných havárií - jako u nás). V zájmu preventivní bezpečnosti je lepší v pokojích zamykat. Již několikrát se stalo, že byli cizinci okradeni, když nechali nezamčené pokoje a v noci je někdo vykradl.

Návštěvy

Návštěvy jsou možné pouze v linii nejbližších příbuzných (nutno prokázat) - otec/matka, bratr/sestra, manžel/manželka.Tito musí svou návštěvu nahlásit na mezinárodním oddělení, kde jim bude opět přidělen Příkaz k ubytování.

Pohyb po městě

Metro :
Moskevský systém metra je vynikajícím prostředkem, jak se kamkoliv dostat. Vagóny jsou stejného typu jako v Praze. Vzhledem k rozloze Moskvy se vyplatí jet i 1 stanici.

Ceny jízdenek :

1 jízda 5 Rbl, 2 jízdy 10 Rbl, 5 jízd 20 Rbl, 10 jízd 35 Rbl, 20 jízd 60 Rbl, měsíční občanská 150 Rbl (+ záloha na kartu, platí 30 dní) studentská (viz Jízdenka na metro) - 48 Rbl na kalendářní měsíc

Bezpečnost

V ulicích Moskvy je vcelku bezpečno, především v létě je třeba dávat standardní pozor na kapesní zloděje, ale Moskva je stále ve srovnání s mnohými evropskými městy bezpečnější. Pozornost je doporučeno dávat spíše na kolejích, kde bylo zaznamenáno několik okradení na patrech cizinců. Viz kapitola Ubytování na kolejích.

Výměna peněz

Nejlepší kursy pro výměnu dolarů nebo euro jsou "obměnky" na Arbatu ("M" Arbatkaja), na Tverské ("M" Ochotnyj Rjad, Tverskaja, Puškinskaja, Čechovskaja), na Běloruském nádraží ("M" Běloruskaja) nebo nejlépe na Kuzněckém mostě ("M" Kuzněckij most). V hlavní budově je banka, která však, jako většina bank, nemá nejlepší kursy. Výběr na karty je obvykle bez problémů. Kupodivu se více osvědčily karty Maestro, se kterými bylo většinou možné vybírat větší částku najednou (až 5000 Rbl najednou).

Nákupy

CD, CD-ROMy a Audiokazety vše je možné koupit na některých trzích okolo 60-90 Rbl, v centru obvykle dražší. Videokazety - místní produkce je k dispozici ve stáncích na tržištích a v obchodech. Pokud nemáte možnost přehrání videa, jsou lepší klasické obchody

Spojení s domovem

Telefon :
Na "cizineckém" patře je telefon společnosti MMT, se kterým je možné dovolat se domů. Karty je možné koupit na poštách nebo na nádražích. Cena hovoru : DOPLNIT POZOR! Rozšířenější jsou ale karty MGTS, které však slouží pro volání po Moskvě a bezprostředním okolí. K dispozici jsou i různé předplatní karty, ale jejich využití v automatech je problematické. Volání z ČR - jednou za čas přichází na patro "děžurnyj", který dává k dispozici telefon, kam se lze dovolat v případě nouze. Problém je v tom, že mívá službu nepravidelně, takže příbuzní to musejí zkoušet nebo jim musíte dát zprávu, že mohou volat (např. pomocí SMS). telefon na 7. patro je 007 - 095 - 9393146

Mobilní telefon :
V Moskvě a dalších velkých městech je k dispozici síť 3 základních mobilních operátorů - Beeline (www.beeline.ru), MTS (www.mts.ru) a MSS (www.mss.ru). S vyjímkou SMSek je spojení prostřednictvím českého operátora poměrně nákladné.

Cena za připojení k síti od 12 USD u Beeline nebo cca 35 USD u MTS. Je možné zakoupit i předplatní kartu (jako u nás Twist, Go nebo Oskarta) od 10 USD na měsíc (ceny v dolarech, platí se přepočtem aktuálního kursu Rbl), minuta hovoru na jiný mobilní telefon stojí 0,15 - 0,42 USD, SMS okolo 0,06 USD, (POZOR!! obvykle se platí i za příchozí volání, obvykle se stejným tarifem jako odchozí hovory; vyjímku tvoří příchozí hovory ze stejné sítě). Nejvýhodnější na předplatní karty je zřejmě Beeline . Do budoucna lze očekávat spíše pokles cen.

POZOR!! Některé telefony koupené v ČR (zejména lacinější) u určitého operátora nejsou použitelné pro jiné SIM karty bez tzv. rozblokování . Taková operace je nelegální, avšak v Rusku se provádí poměrně běžně. Cena za takovou službu je okolo 10 USD.

E-mail :
na většině fakult (zkušenosti s Historickou, Filologickou fakultou a Institutem zemí Asie a Afriky) je umožněn bezplatný přístup k internetu v určených hodinách (často je nutno se zapisovat) a většinou po registraci u administrátora, což trvá někdy až týden).

Velvyslanectví ČR a SR

Adresa velvyslanectví ČR : 12, tel. (007 095) 2510540-5, p. Okůnek, pí. Krajevská (2500611)

Odjezd

K odjezdu by měl mít každý cizinec výjezdní vízum, o které je třeba zažádat minimálně 2 týdny před odjezdem (vzhledem k hromadným odjezdům cizinců v době Vánoc a na konci semestrů je vhodné přijít ještě o něco dříve). Ti, kteří se chtějí v rámci svého pobytu vrátit, musejí zažádat o výjezdní/vjezdní vízum . Pokud jedete vlakem přes Bělorusko, nejbližší pasová kontrola bude až v Brestu a o ruské výjezdní vízum se nebude nikdo zajímat. Přesto je v současné době lepší, když máte výjezdní vízum i pro cestu vlakem. Běloruské vízum v Moskvě : Velvyslanectví Republiky Bělorusko je na ulici Marosejka 17/6 ("M" Kitaj-gorod, Lubjanka). Otevřeno Po-Pá 9-12, vyřízení víza trvá týden a stojí 10 USD. Potřebujete 1 foto, 1 formulář, pas s ruským vízem.Použito s laskavým svolením Slávka Horáka
 
Líbí se vám tento cestopis?
Chcete si ho uchovat, nebo se o něj podělit s přáteli na internetu?
Stačí kliknout na jeden z odkazů pod cestopisem a využít tak některý z předních komunitních webů.
  UŽIVATEL
 nepřihlášen

¤ LOGIN
¤ REGISTRACE

  ADMINISTRACE
¤ KONTAKT
¤ O NÁS

  TOP FOTO
Sierra Espadan
Jan Gajdorus
Valencia, Espana 2007


© COPYRIGHT 2002-2008 www.cestopisy-online.cz